poniedziałek, 28 lipca 2014

Groszek cukrowy

 Groszek cukrowy siejemy przede wszystkim ze względu na dzieci. Uwielbiają go, a nam przyda się do sushi, dań chińskich, zup i sałatek.

Groszek możemy wysiewać w "kącie" ogrodu, pod płotem, przy stercie suchych gałęzi, czy w każdym innym zakamarku, tam gdzie mamy wolne miejsce. Możemy wysiewać w różnych miejscach co 15-20 dni. A przez całe lato dzieci będą miały radochę. Stary groszek usuwamy, a pędy wyrzucamy na kompost.

Sushi z groszkiem

piątek, 11 lipca 2014

Pietruszka, naciowa, czy korzeniowa?

Pietruszkę warto mieć zawsze. Jest uniwersalnym ziołem w polskiej kuchni, z resztą nie tylko w polskiej. We wspaniałej kuchni tureckiej ma nawet większe zastosowanie.
To jaki rodzaj wybierzemy zależy od nas. Najlepiej mieć jedną i drugą. W pierwszym ogrodowym roku postawiłam na naciową, i tylko jeden skromny rządek korzeniowej. Tak na przetestowanie jak będzie rosła. Naciowa nie ma korzeni palowych, tak jak zwyczajna. Ma gęste kępy liści, które po ścięciu szybko odrastają. Jedna od drugiej różni się nieco zapachem. Ale jest to różnica bardzo subtelna. Pietruszka jest rośliną dwuletnią. Dlatego w drugim roku wzrostu warto będzie posiać drugą grządkę.
Błędem popełnionym przez ogrodnika amatora było nierówne rozsianie pietruszki. Czyli miejscami za gęsto, miejscami za "łyso".
Pietruszka; po lewej stronie korzeniowa, po prawej naciowa.
Posiekana pietruszka do mrożenia na zimę
Twaróg z pietruszką, koperkiem i dymką

Jakie zioła w nowym ogrodzie?



Ogrodnik - amator nie ma pojęcia jakie zioła może posiać, czy posadzić w ogrodzie i co z tego w miarę dobrze będzie rosło. Najłatwiej zacząć więc od mięty. Wystarczy zakup jednej doniczki. Jeśli nie znamy się na rodzajach mięt, to możemy sugerować się zapachem. Jeśli ładnie, wyraźnie pachnie to bierzemy i wysadzamy w ogrodzie. Najlepiej gdzieś na uboczu. A po roku mięty będzie po dziesięciokroć. Łatwo daje się przesadzać w nowe miejsca. Wystarczy wyrwać kłącza i wkopać na nowym miejscu.
Mięta
Ciekawym ziołem i zarazem przyprawą okazał się kurdybanek. Miałam ochotę pozbyć się tego chwastu, bo myślałam że to coś niezdatnego. Okazało się, że jest przyjemny w zapachu i można go stosować w staropolskiej kuchni. Jednak suszony traci dużo ze swojego aromatu.
Bluszczyk kurdybanek
Oregano można spotkać we wielu odmianach. Drobnolistne tworzy niskie kępy i rośnie w małych dywanikach, natomiast to z liśćmi większymi rośnie do wysokości ok. 40 cm w kępach podobnych do kocimiętki. Rośnie nieco wolniej od mięty, ale jest rośliną mało wymagającą i wieloletnią.
Oregano
Oregano drobnolistne
Herbata miętowa