środa, 27 sierpnia 2014

Fasola - warto mieć

Fasola tyczkowa na pergolowym pałąku.
Delikatna w smaku, gotowana w całych strąkach.
Ulubiona przez dzieci
Fasolka szparagowa żółta, bardzo plenna

Fasolki gotowane przez 10 minut, polane masłem z bułką tartą

Ogórki - najlepiej z własnej uprawy

Można być z siebie dumnym, jeśli pierwszy raz posiało się ogórki i uzyskało wspaniałe plony. Jak na pierwszy rok ogórkowy, wysianie niewielkiej ilości nasion, i krótkie lato północnej Polski, to i tak plony można uznać za udane. Z 24 krzaczków wyszło ok. 40 l ogórków kiszonych i 10 l konserwowych. 

Ogórki - Śremianin F1. Bardzo plenna odmiana

Ogórki po grecku
Składniki zalewy, którą trzeba zagotować:
1 szkl octu
5 szklanek wody
1 szklanka cukru
2 łyżki soli
W słoikach układamy 3 gałązki pietruszki, liść selera, pół cebuli lub liści pora. Następnie na tym układamy ogórki, marchewki i całość zalewamy gorącym płynem. Pasteryzujemy 8 - 10 minut.



wtorek, 26 sierpnia 2014

Bergenia - zielona herbata z własnego ogrodu


Bergenia pochodzi z Azji i rośnie dziko na Syberii, w Himalajach, w Afganistanie, Rosji, i Chinach. W Polsce często widzimy ją we wielu ogrodach, może dlatego, że jest rośliną wdzięczną w uprawie. Nie wymaga wielu zabiegów, jak użyźnianie gleby. Rośnie na każdej glebie, nawet na kamienistym skalniaku. Bergenię warto jest mieć w ogrodzie nie tylko ze względów dekoracyjnych. Z młodych, zielonych liści możemy zaparzać herbatę, tzw. syberyjską lub himalajską. Smakuje podobnie do herbaty zielonej. Podobno ma właściwości lecznicze.